Bağcıklı hırka anlatımı

  • Post author:
  • Post comments:0 Yorum

Spread the love

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MALZEME: Süper Saf Yün
RENK NO : 185, 208,195 (3′er yumak)
ŞİŞ NO: 5,5
ÖRGÜ ŞEKLİ : Düz örgü, Haroşa örgü, top örgü
BEDEN: 38 (40)
Not: Malzemeler ve renk numaraları nakoya göre verilmiştir.Siz istediğiniz renk ve malzemeleri kullanabilirsiniz.
Yapılışı:ARKA: 208 no.lu iplikle 80 (84) ilmek başlanır.7 sıra haroşa örülür ve düz örgüyle devam edilir. 185 ve 195 nolu ipliklerle 2′şer sıra haraşo örülürken, çıralarına 208 nolu iplikle 4 sıra düz örülür. Haraşo sıralarda 10 ilmekte bir, top örgü yapılır.( 1 ilmekten 3 ilmek çıkarılarak 2 sıra haraşo örülüp, yanındaki ilmeğe geçilir.) Beden boyu 37 cm de kol evi için yanlardan 3 ilmek kesilir ve reglan kol için her düz sırada Ter ilmek kesilerek 24 cm örülür. Arka yakada kalan 26 ilmek, beden boyu 63 cm olduğunda bir defada kesilerek bitirilir.
bordur için kenardan 8 ilmek haraşo olarak beden boyunca örülür. Arka bedende yapılan sıralı işlemler tekrar edilir. Beden boyu 37 cm de kol evi için yandan 3 ilmek kesilir ve reglan kol için her düz sırada Ver ilmek kesilir. Kol evi kesimiyle birlikte ön yaka için başlangıçta örnek kısmından Ver ilmek eksiltilirken, bordur kısmına da Ver ilmek haraşo eklenir. Yakada 31 ilmek haraşo olana dek bu işlem tekrarlanır ve bitirilir. Ön bedenin diğer yarısı da aynı şekilde yapılır.
KOL: 50 (54) ilmek başlanır ve 7 sıra haroşa örülür. Bedende uygulanan örgü ve renk geçişleri ile örgüye devam edilir. Yanlardan belirli aralıklarla Ver ilmek artırılarak 68 ilmeğe ulaşılır. Kol boyu 39 cm de kol evi için yanlardan 3 ilmek ve her düz sırada Ver ilmek kesilerek reglan kol yapılır. Kol boyu 66 cm de, tepede kalan 16 ilmek kesilerek bitirilir.

kaynak:nako örgüBir Cevap Yazın