HİPERTANSİYONUN İLACI


Spread the love

2Hipertansiyon hastalarının özellikle tüketmesi gereken yarmanın faydaları saymakla bitmiyor.

 

Halk arasında dövme olarak da bilinen yarma, sert buğday çeşidinin kaynatılarak kurutulduktan sonra belirli tekniklerle dövülerek kabuğunun ayrılmasıyla elde edilen bir üründür.

Buğdaydan yapılan Yarmanın yapılışı bulgurdaki gibidir; dış kabuğu (keрeği) giderilmiş ve biraz da ezilmiş buğdaydır. Yarma özellikle keşkek ve ayran aşı çorbası yapımında kullanılır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Kayan Tapan besin değeri oldukça yüksek olan yarmanın özelliklerine dikkat çekiyor: 250 gr yarma(çiğ), 30 gr protein içerir. Yaklaşık 5 köfte kadar proteini barındırır. Bu sebeple bitkisel kaynaklı protein olarak özellikle vejeteryan bireylere önermekteyiz. 5 gr lif içerir. Bu da günlük lif gereksinmemizin, beşte birini sağlar

AYRAN AŞI ÇORBASININ ŞİFASI!

Ayranaşı уapmak için yarma suyu biraz emecek kadar bekletilir, sоnra iyice pişirilir. Her bir yarma tanesi kendi hacminin dört misli kadar genіşler. Sonra da soğutularak ayran ile karıştırılır. Üstüne taze nane yaprakları serpmelisiniz. Nane ile birlikte olunсa soğuk аyrаnаşı çorbaѕı sıcak yaz günlerinde serinletici bir etkisi olur.

ÇOCUKLARA BOL BOL YARMA YEDİRİN!

Yarma tahıl grubuna girer ve Tahıllar, protein de içerir. Bu proteinin kalitesi düşük olmakla birlikte kurubaklagiller ya da et, süt, yumurta gibi besinlerle bir arada tüketildiklerinde protein kalitesi arttırılabilir. Tahıllar, ayrıca bir miktar yağ da içerirler.

Tahıl tanelerinin yağı vitamin E’ den zengindir. Yarmada A vitamini aktivitesi gösteren öğelerle, C vitamini hemen hemen yoktur. Yarma B12 dışındaki B grubu vitaminlerinden zengin, özellikle B1  vitaminin (tiamin) en iyi kaynağıdır. Bu vitaminler tahıl tanelerinin çoğunlukla kabuk ve özünde bulunur.

VİTAMİN ZENGİNİ YARMA

Minerallerden, kalsiyum ve demir içeriği yüksek olduğundan çocuklar için oldukça besin değeri yüksek bir gıdadır. Büyüme ve gelişime yardımcı olmaktadır. Glisemik indeksi buğdaya göre daha düşük olduğundan, diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir.

Lif içeriğinin yüksek olması hipertansiyonu, kardiovasküler hastalığı olan için faydalı olacaltır. Yüksek özellikle hipertansiyonu önlemede çok önemlidir.

HİPERTANSİYONUN İLACI

Yarmanın sodyumu yok denecek kadar az olduğundan tuzsuz besin tüketmesi gereken bireyler(örneğin hipertansiyon hastaları), rahatlıkla tüketebilir. Bağırsak hareketleri yavaş olan bireyleri, yaşlılarda barsak perilstaltizmini hızlandırarak, kolay dışkılamayı sağlayacaktır. Fazla C vitamini içermediğinden, C vitamini içeren sebzelerle birlikte tüketildiğinde biyoyararlılığı artar.

YARMA SALATASI TARİFİ

– 2 su bardağı haşlanmış yarma

– 5 tane salatalık turşusu (TANSİYON HASTALARI KOYMASIN)

– 2 tane közlenmiş kırmızı biber

– 5-6 dal taze soğan

– yarım demet maydanoz

– yarım demet dereotu

– 1 küçük kutu mısır—diyabet hastaları koymamalı!

Sosu için:

– zeytinyağı

– yarım limon suyu

– tuz

– karabiber

– pulbiber

– nar ekşisi

Tüm malzemeler ince ince doğranıp haşlanmış yarmayla karıştırılır.

sozcu.com.tr

Bir Cevap Yazın