İşkembe örgü hırka anlatımı

  • Post author:
  • Post comments:0 Yorum

Spread the love

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARKA :
75 ilmek başlanarak örnek kurulumuna geçilir. Her iki taraftaki 1’er ilmek düz, diğer ilmekler ters örgü örülerek örnek kurulur.
1.sıra: 1 ilmek örülüp, 1 dolama işlemi yapılarak sıra tamamlanır.
2.sıra: örülen ilmekler ters örülürken, dolama yapılan ilmekler örülmeden diğer şişe geçirilerek sıra tamamlanır.
3.sıra: dolama yapılan ilmekle yanındaki diğer ilmek yani çift ilmekler tek seferde örülerek sıra tamamlanır.
4.sıra: tek ilmekler örmeden alınıp dolama işlemi yapılarak sıra tamamlanır.
5.sıra: çift ilmekler örülürken, tek ilmeklere dolama yapılarak sıra tamamlanır.
2. sıradan itibaren tekrarlanarak örnek kurulmuş olur. Beden boyu 36 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 2’şer ilmek kesilerek kalan 71 ilmekle örgüye devam edilir. Beden boyu 52 cm örülerek arka yaka kesimi için ilmekler ortalanıp, ortadaki 25 ilmek bir defada, omuzlarda kalan 23’er ilmek 3 aşamada kesilerek bitirilir.

ÖN :
27 ilmek başlanarak arka parçada kurulan örnek aynı şekilde uygulanır. Her 2 sırada bir, ön ortada 10 kere 1’er ilmek artış yapılarak 37 ilmeğe ulaşılır. Beden boyu 36 cm örülerek kol evi için tek taraftan 2 ilmek kesilerek kalan 35 ilmekle örgüye devam edilirken, yaka kesimi için ön ortadan 12 kere 1’er ilmek kesilir. Beden boyu 52 cm örülerek omuzda kalan 23 ilmek 3 aşamada kesilerek bitirilir.
Diğer ön de aynı şekilde örülür.

KOL :
40 ilmek başlanarak ön ve arka parçalarda kurulan örnek aynı şekilde uygulanır. 13 cm artış yapılmadan örülür. Her 2 cm de bir, her iki taraftan 15 kere 1’er ilmek artış yapılarak 70 ilmeğe ulaşılır. Kol boyu 52 cm örülerek bütün ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.
Diğer kol da aynı şekilde örülür.

KENAR OYALARI :
3 adet 3’lü trabzan yapılarak sık iğne şeklinde batılır. 1 adet zincir çekilerek aynı işlem tekrarlanır. Kol ağızlarına, ön bordürlere, yaka çevresine ve etek uçlarına uygulanır.

kaynak:nako

Bir Cevap Yazın