Örgü hırka anlatımı

  • Post author:
  • Post comments:0 Yorum

Spread the love

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Örgü hırka anlatımı

 

ARKA:
84 ilmek başlanarak 1 sıra ters örgü örülür. İlmekler; 4 ilmek düz, 2 ilmek ters, 4 ilmek düz, 2 ilmek ters…şeklinde dizilir, 4 sıra bu şekilde, 1 sıra düz örülür. Düz örülen 4 ilmeğin 2 tanesi sağa kaydırılıp, ilmekler tekrar aynı şekilde dizilir. 4 sıra örülüp,
1 sıra düz örülerek yine kaydırma işlemi tekrarlanır. Beden boyu 41 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 3+2+1 ilmek kesilip, kalan 72 ilmekle örgüye devam edilir. Beden boyu 55 cm örülerek arka yaka kesimi için ilmekler ortalanır ve ortadaki 12 ilmek bir defada kesilir. Kesilen ilmeklerin her iki tarafından 3+2+2+1 ilmek eksiltilir. Beden boyu 61 cm örülerek omuzlarda kalan 22’şer ilmek bir defada kesilip, bitirilir.

ÖN:
44 ilmek başlanarak 1 sıra ters örgü örülür. İlmekler; 4 ilmek düz, 2 ilmek ters, 4 ilmek düz, 2 ilmek ters…şeklinde dizilip, 4 sıra bu şekilde, 1 sıra düz örülür. Düz örülen 4 ilmeğin 2 tanesi sağa kaydırılıp, ilmekler tekrar aynı şekilde dizilir. 4 sıra örülüp, 1 sıra düz örülerek yine kaydırma işlemi tekrarlanır. Beden boyu 41 cm örülerek kol evi için bir taraftan 2+1+1 ilmek kesilip, kalan 40 ilmekle örgüye devam edilir. Beden boyu 45 cm örülerek yaka kesimi için her 2 sırada bir, ön ortadan 18 kere 1’er ilmek kesilir. Beden boyu 61 cm örülerek omuzda kalan 22 ilmek bir defada kesilip, bitirilir. Diğer ön de aynı şekilde örülür.

KOL:
Kol evinden şişe 88 ilmek toplanarak 1 sıra ters örülüp, arka ve ön parçalarda kurulan model aynı şekilde uygulanır. Kol boyu 27 cm örülerek her 4 sırada bir, her iki taraftan 14 kere 1’er ilmek kesilip, 60 ilmeğe ulaşılır. Kol boyu 63 cm örülerek ilmekler bir defada kesilip, bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

KENAR OYASI:
3 adet trabzan yapılarak aynı yere batılır. 1 adet zincir çekilir, 3 ilmek atlanarak sık iğne batılır. Aynı işlemler tekrarlanarak sıra tamamlanır. Ön bordürler, yaka etrafı ve kol
ağızlarına 1 sıra kenar oyası yapılır. Ön ortada 9 cm aralıklarla 12 adet zincir çekilip, dibine batılarak 5 adet birit yapılır.

Bir cevap yazın