Tığ işi askılı bluz anlatımı

  • Post author:
  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modelin Yapılışı ASKILI BLÜZ YAPILIŞI:
ARKA ve ÖN:
10544 renk no.lu iplikle 115 ilmek başlanır. 2 cm 1+1 lastik örülüp, düz örgüye geçilir. Beden boyu 31 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 6’şar ilmek artış yapılır, artırılan ilmekler 1+1 lastik örülür. Kol evi için geri dönüş tekniği kullanılarak; 6 ilmek 1+1 lastik, 1 ilmek kesilir, geri dönülür, 7 ilmek 1+1 lastik, başa gelinir. 6 ilmek 1+1 lastik, 1 ilmek kesilir, geri dönülür…şeklinde her iki taraftan 20 defa 1’er ilmek kesilir. Her iki taraftan 6’şar ilmek 1+1 lastik örülmeye devam edilir. Beden boyu 33 cm olduğunda yaka için ilmekler ortalanır ve ortadaki 43 ilmek 1+1 lastik örülmeye başlanır. Beden boyu 35 cm örüldükten sonra yaka için ortadaki 29 ilmek bir defada kesilerek örgüye 2 parça halinde devam edilir. Kesilen 29 ilmeğin her iki tarafındaki 7’şer ilmek 1+1 lastik örülür. Beden boyu 50 cm de omuzlarda kalan 29’ar ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

TIĞ İŞİ BLÜZ YAPILIŞI:
ÖN:
1.no.lu diyagram uygulanarak 3 adet motif yapılır, şemada gösterildiği şekilde birbirine eklenir.
2 no.lu diyagram uygulanarak 5 adet yaprak yapılır, beden şemasındaki gibi birbirine eklenir.
Motifler eklendikten sonra askı için; 1 no.lu diyagramda yapılan motifin 1.sinin üzerine, aralarına 1’er zincir çekilerek kafes örgü yapılır. 11 cm kafes örgü yapılıp, kol askısı bitirilir. Diğer askı da aynı şekilde örülür.
Motiflerin diğer tarafındaki yaprak motiflerinin etrafına; 1 sıra sık iğne yapıldıktan sonra;
1.sıra: her sık iğne üzerine batılarak 1’er trabzan yapılır, trabzan aralarına 1’er zincir çekilir.
2.sıra: yaprak motiflerinin ucuna, her sırada aynı yere batılarak 2’şer trabzan yapılır, trabzan artışı yapılırken, diğer taraflara kafes örgü yapılır.
3…5.sıralar: 2.sıra gibi örülür.
6.sıra: 10552 renk no.lu iplikle her trabzan üzerine ve her trabzan arasına 1’er trabzan yapılır.
7.sıra: 2.sırada trabzan artışı yapılan yerlerden aynı şekilde artış yapılmaya devam edilirken, 2 trabzan atlanarak kafes örgü yapılır.
8…16.sıralar: 7.sıra gibi örülür.
17.sıra: 6.sıra gibi örülür.
18.sıra: örgünün yan tarafına gelen yaprak kısmı geri dönüşlerle kafes örgü yapılarak 7 cm doldurulur. Diğer yapraklar da aynı şekilde orta kısımda 3’er kafes örgü bırakılıp geri dönülerek 15 cm örülüp, bitilir.

ARKA:
10544 renk no.lu iplikle 46 cm zincir çekilir, üzerine 2 zincir arayla kafes örgü yapılır. Sonraki sıralarda kefes örgüyle devam edilir. Beden boyu 30 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 3+2+1’er kafes eksiltilir. Beden boyu 34 cm de yaka için ortadan 14 cm bırakılarak örgüye 2 parça halinde devam edilir. Yakanın her iki tarafından, her sırada 3 defa 1’er kafes eksiltilir. Kalan 5 cm’lik bölüm askı için 11 cm örülüp, bitirilir. Diğer taraf da aynı şekilde örülür.
Omuzlar dikildikten sonra yaka etrafına 1 sıra kafes örgü yapılır. Yan tarafları dikildikten sonra kol etrafına 1 sıra sık iğne yapılarak bitirilir.

 

 

 

 Bir Cevap Yazın